Kerst: de mooiste tijd van het jaar. Tuurlijk, de kerstboom oogt leuk, de cadeautjes mogen er zijn, en de gevulde kalkoen op de familietafel smaakt afgezaagd verrukkelijk. Een gedegen Braquer heeft echter belangrijkere zaken aan zijn hoofd. Zo is kerst niet alleen een tijd om terug te blikken op het afgelopen jaar, maar ook om vooruit te blikken. De Braquer schuift daarom weliswaar aan met een geforceerde lach naast die lekkere vriendin van zijn broer bij de kerstdis, maar weet als geen ander dat kerst écht draait om het vooruitzicht op het Top 2000 Café.
“Wat is dat dan?” vraagt u, een LAB’er die dacht dat kerst draait om familie, dat Top 2000 een respectabel programma is van Radio 2 en bovenal dat alle Braque-tradities bij hem bekend waren. Niets is minder waar. Als zijnde een authentiek aftreksel van Emmely de Wilt’s fuifje, wordt hierbij onze borrelruimte omgebouwd, het bier koud gezet en de hoeren in rijen opgesteld – vanaf derde kerstdag tot het nieuwe jaar wordt er goed met elkaar gesproken. Evenals gepaljast, geroerd en gezopen.
Te beginnen met de inmiddels befaamde pubgolf. Nadat de twee finalisten elkaar tijdens de vorige editie onder valse voorwendselen –hen was verteld dat er korting op shots zou zijn – hadden uitgedaagd tot een geheel eigen interpretatie van last man standing, lag de lat hoog. En er is geleverd. De organisatie had het heft van de spelvorm in eigen handen genomen om frivoliteit toe te voegen aan de avond, waarvoor hulde, al zij het compleet vergeefs en zelfs averechts in werking. In tegenstelling zag Klink een legitieme mogelijkheid om frivoliteit te verzorgen en liet zich zodoende tweemaal in het gezicht slaan door een tokkie. Dit alles uiteraard alvorens de tokkie in kwestie te vertellen dat hij niks toevoegt aan de samenleving, zoals uit te leggen aan de hand van zijn opleidingsniveau. Afijn, ondanks het steen en been klagen over willekeurig verkregen strafpunten, eigende Loebas zich de pubgolfwinst toe. Al waande ook hij zich een verliezer toen de kater ’s morgens toesloeg.
Zogezegd opende het café vierde kerstdag wat later dan u van kroegbazen Pat & Mat Pion & Knoet mocht verwachten en zou het nog lang duren voordat iedereen zonder Jack Sparrow-imitatie op beide benen kon staan. Maar een vijfde editie betekent een lustrum en een lustrum betekend innovatie! Want voor die wazige Braquer in dubio tussen slapen, masten en zuipen, was daar de Top 2000 Café Livestream extravaganza. Nee, dat is geen doorsnee webcam waar u eieren kunt zien uitbroeden of eentje waarmee u zelf een eitje kan laten trillen, maar een livestream van het café waarop u elk moment van de dag een Sluipschutters-fragment “DEENSE WETENSCHAPPERS” kunt afspelen of de brandslang van een SS-P kan waarnemen. Dit alles plus wat bordspelpraktijken bleek voldoende invulling voor een toch al verloren dag en zo ging het café voor de tweede keer op snooze.
Dan is de meest illustere dag onder de illustere dagen aangebroken: De Braque Elite Avond. Na vele jaren op Plato is besloten, ten behoeve van de stuntpotentie, dit Heldiale diner weer in hét café zelf te houden. Met wat aangeschoven LAB’ers bestond het diner uit 23 man, vijf gangen, 10 kapotte glazen en heul veel pyromanen. De gerechten laten zich het best omschrijven in termen zoals smaakparel, duif, de kak van Jacque en zure mousse. Hoewel dit niet allemaal aantrekkelijk klinkt – vooral dat laatste vanuit fonetisch perspectief – mogen de koks terecht worden gecomplimenteerd.
Op de voorlaatste dag van het café was het tijd voor de iconische Ik Houd Van Holland-quiz. Een remix van de aloude pubquiz die in tegenstelling tot de naam doet denken niet voor xenofoben is, maar voor ieder goed in muziek, trivia en een dramatische achterstand inhalen door aan een honderdpuntenradje te draaien. Een zenuwslopende strijd tussen de teams Emmely’s Deense Wetenschappers en Deense Gynaecologen die zonder het adequaat ingrijpen van De IHVH-band – onder leiding van dhr. Ivo – zeker uit de hand was gelopen. De Deense Gynaecologen trokken aan het langste radje en sleepte zo de felbegeerde wissel-gebakken-luchttroffee in de wacht. Organisatie, Mighty Mike, Jordanees, Leo Blokhuis en Stalin, bedankt.
De laatste dag van het jaar komt om de hoek kijken; tijd om uit te gaan met Rapsody-Rapsody en een knal. De heuse Newyear-commissie had zowaar een cantus op touw gezet, lees: de Heldiale opper-analfabeet tevens de vocalist van Goldband als zanger strikken. Uiteindelijk sloeg de klok één voor Greenwich en de sabels werden getrokken. Klooi Takel, die zich als een kind had verheugd op bommen en granaten, kon eindelijk zijn Satan’s Cumshot-cake de lucht in schieten. Kennelijk maakte de laatste introperiode Braque een hoop nieuwe kindsoldaten rijker. Nadat alle wondertollen en Chinese rollen van concurrerend café De Korenbloem waren uitgebrand, was het helaas weer tijd om de lichten van het gezelligste café van Hilvarenbeek en omstreken, voor een jaar te doven.
“Je staat op het danstapijt… en je danst niet!”